Remont małej łazienki w bloku – planowanie

Posted by No comments

Zabierając się do tematu pod tytułem: „Remont małej łazienki w bloku” wiedziałam, że w łazience z tak niewielkim metrażem nie będzie można za bardzo poszaleć.

W małych łazienkach podstawowym problemem jest ciasnota i niewygoda. Aby jednak łazienka była przyjazna w użytkowaniu należy wszystko dokładnie zaplanować. Najpierw zastanówmy się co chcielibyśmy, aby w naszej łazience się znalazło.

Wanna czy kabina?

Wanna jest wspaniała dla osób preferujących długie kąpiele relaksacyjne, ma jednak swoje wady – zabiera dużo miejsca i wody.

W przypadku niewielkiej kubatury łazienki, warto zastąpić wannę kabiną prysznicową. Jej kształt i wymiary należy dopasować do własnych potrzeb i wygody użytkowania.

Wygodne są kabiny 90 x 90 cm i większe, ale dostępne są też 80x80cm, a nawet 70x70cm (tych raczej nie polecam bo są bardzo ciasne). Do bardzo małych łazienek zalecane są kabiny montowane w rogu pomieszczenia o podstawie kwadrata lub półokrągłe. Wybierając model, należy wziąć pod uwagę również sposób otwierania drzwi i wygodę w użytkowaniu. Przesuwane i harmonijkowe nie wymagają dodatkowej przestrzeni, ponieważ przemieszczają się w obrębie kabiny. Kabiny z drzwiami skrzydłowymi lub wahadłowymi potrzebują dodatkowego miejsca. Dobrze jest przejrzeć fora internetowe i zasięgnąć opinii osób już użytkujących dany model kabiny. Zaoszczędzi to z pewnością pieniądze i zapewni zadowolenie z zakupu.
Kupując kabinę musimy również zdecydować się, czy w naszym przypadku będzie lepsza wykonana z tworzywa sztucznego, czy ze szkła hartowanego. Kabiny z tworzywa są lekkie, ale zwykle muszą być umieszczane w specjalnych profilach, które zwiększają sztywność konstrukcji. Tafle ze szkła są sztywne i można je umocować do ściany na zawiasach. Kabiny szklane są bardzo efektowne, lecz drogie. Unikajmy w małych pomieszczeniach szyb dymionych lub przyciemnianych, będą sprawiały wrażenie przytłaczających. Dno kabiny może stanowić brodzik, który trzeba dokupić. Może być płytki lub głęboki, z akrylu, z ceramiki, a nawet z drewna. Coraz popularniejsze stają się kabiny bez brodzików. W bloku raczej nie będzie możliwe zastosowanie niecki, ponieważ odpływ musi być wkuty w podłogę, aby zapewnić spadek wody.

Kolejną rzeczą jest wybór sedesu – kompaktowy czy podwieszany?

Kompakt stojący (standardowy) - to miska ustępowa stanowiąca całość ze zbiornikiem wody. Zwykle ma około 67-70 cm długości i 35-37 cm szerokości. W sklepach można już znaleźć takie kompakty przeznaczone właśnie do małych pomieszczeń. Mają one pionowy odpływ pionowy, dzięki temu można je postawić bliżej ściany (mają około 60 cm długości). Można też wybrać rozwiązania mieszane: kompakt wiszący albo miskę ustępową stojącą ze spłuczką chowaną w ścianie.

Wiszące miski ustępowe.Mocowane są na stelażach ukrytych w ścianie, dzięki czemu wszystkie przyłącza wodociągowe, kanalizacyjne, jak i zbiornik na wodę są niewidoczne. Rozwiązanie takie w znacznym stopniu zwiększa estetykę wnętrza. Brak zaułków i trudno dostępnych miejsc sprzyja również utrzymaniu czystości, a w dodatku w łazience robi się ciszej dzięki zabudowie rur kanalizacyjnych i dyskretnie działającej spłuczce. Jeśli nie zabudujemy ścianki instalacyjnej do samego sufitu, nad stelażem powstaje półka. Nie musimy się obawiać, że w razie uszkodzenia spłuczki będziemy musieli demontować całą zabudowę. Wystarczy zdjąć osłonkę z przyciskiem do spłuczki i można ją z łatwością naprawić. Konstrukcja ramy jest na tyle stabilna, że nie musimy się obawiać o jej wytrzymałość. Wytrzymuje bowiem obciążenie nawet 400 kg.

Wybierając nowe wyposażenie łazienki, zwróćmy uwagę na rozwiązania ułatwiające oszczędzanie wody. Obecnie miski ustępowe mają zbiorniki spłukujące mniejszej pojemności, i z dwudzielnymi przyciskami (zużywające 3/6 lub 4,5/9 l wody) lub z funkcją stop.

Oświetlenie

Bardzo ważnym elementem w łazience jest oświetlenie. Najlepiej jeśli jest w łazience okno, dzięki niemu wnętrze zyskuje lekkość, jest jaśniejsze i bardziej przestronne. Jeśli nie ma jednak okna, podobny efekt można uzyskać dzięki zastosowaniu luksferów.

Ostatecznością jest zastosowanie sztucznego światła. Dobrze jest umieścić punkty świetlne w taki sposób, aby światło odbijało się od innych powierzchni np. lustra, glazury czy szkła. Wnętrze będzie wówczas sprawiało wrażenie większego.

Bardzo istotną rzeczą jest odpowiednie oświetlenie lustra, przy którym golimy się lub wykonujemy makijaż. Należy je oświetlić jedną lampką zawieszoną u góry lub dwiema umieszczonymi symetrycznie po obu stronach. Aby Wzmocnić efekt wizualny, można także zainstalować oświetlenie w podwieszonym suficie, w podłodze lub w obudowie wanny. Efektowne są również podświetlenia wnęk, szczelin czy szafek.

Najczęstsze słowa kluczowe z Google, na które wyświetlił się ten artykyuł:

No Comments Yet.

Leave a comment


× pięć = 5